Начало Форум
Добре дошли, Гост
Моля идентифицирайте се или се регистрирайте.    Забравена парола?

Компютърни програми за ССС
(1 разглежда/т) (1) Гости
Отиди най-отдолуСтраница: 1
Тема: Компютърни програми за ССС
dimakabs
Асистент
graphgraph
Изключен Click here to see the profile of this user
Компютърни програми за ССС 9 Години, 4 Месеци Карма: 1
Интересно ми е освен САП 2000 има ли други програми които можем да използваме. Виждам имена като SAFE, ETABS, TOWER, Autocad Robot Structural. Има ли смисъл да се използват тези програми и с какво са по добри от САП, ако са по добри. Споделете мнение за програмите ?

Само регистрирани потребители могат да публикуват нови мнения.
n_doe
Доцент
graphgraph
Отг:Компютърни програми за ССС 9 Години, 3 Месеци Карма: 7
Отговорът на въпроса ти е доста сложен, ако трябва да е изчерпателен. Един вид, все едно питаш за автомобил - по принцип всеки автомобил може да те откара от точка А до точка Б, разликите са в консумацията на гориво, екстрите, проходимост, товароносимост и т.н.

За целите на проектите в университета е все едно кое точно ще използваш - Ansys, SAP2000, ETABS, все вършат еднаква работа. SAP2000 се изучава по план, защото е най-обобщаваща за всякакъв вид моделиране на конструкции. Разликите в най-общ вид се свеждат до по-разбираемо показване на резултати, по-лесен за боравене интерфейс за един вид конструкции спрямо други, различни видове анализ, а също и в модула за орамеряване.

Повтарям - за нещата, които ще правите в университета, е абсолютно все едно. С изключение на SAFE де, тя все пак е специализирана за плочи.

dimakabs
Асистент
graphgraph
Отг:Компютърни програми за ССС 9 Години, 3 Месеци Карма: 1
Значи мога до края на следването ми да си смятам със САП 2000 и ако реша да разширявам знанията си да разучавам други програми :?

n_doe
Доцент
graphgraph
Отг:Компютърни програми за ССС 9 Години, 3 Месеци Карма: 7
Абсолютно. Макар че знанията можеш да ги разширяваш единствено с повече четене, независимо от програмата. Просто може някоя от другите да ти допадне повече или да ти е по-удобна за работа. Въпрос на избор.

Kolkozabavno
Ректор
graph
Отг:Компютърни програми за ССС 9 Години, 3 Месеци Карма: 11
dimakabs написа:
Значи мога до края на следването ми да си смятам със САП 2000 и ако реша да разширявам знанията си да разучавам други програми :?
За коректно боравене с програми ти трябва добра подготовка по разните механики - Статика, Еластика, Динамика, Устойчивост и по Математиките (ЛААГ, Анализ 1 и 2, МКЕ). Реално трябва да знаеш какво ще получиш със задоволителна точност преди изобщо да тръгнеш да моделираш и да смяташ. Резултатите трябва да са потвърждение на първоначалното ти мнение, с някакви по-точни числени стойности.
SAP2000 е доста сериозна програма със широки възможности, когато става въпрос за проектиране, тъй като се правят основно статични и модални анализи, които са линейни. Имаш и прилични нелинейни възможности за рамкови/възлови конструкции, нелинейни пружини за моделиране на взаимодествието почва-конструкция и други, хармоничен анализ, динамичен анализ с акселерограми и доста други приятни опции. Има си и своите недостатъци, но те основно интерфейсни, откъм алгоритми за решение почти не се сещам за нещо, което да не се преодолява с малко мислене и повече внимание при моделирането. Ако си проектант би трябвало да можеш да се пенсионираш със SAP, че и с Tower (предвид какво се проектира и строи в България). Другите две програми от този клас са ETABS, StaatPro, Robot Structural
Вече ако искаш сериозни нелинейности в анализите, което е въпрос повече на научни разработки поне засега, изборът също не е малък - ANSYS, Abaqus, ADINA, LS-DYNA за моделиране на ударни въздействия, NISA за механика на разрушението, ATHENA специално за нелинеен стоманобетон). Съществуват и доста безплатни академични програми без графичен интерфейс, но с добри възможности за сложни анализи.
Всичко зависи от нуждите и познанията ти. Успех!

dimakabs
Асистент
graphgraph
Отг:Компютърни програми за ССС 9 Години, 3 Месеци Карма: 1
Благодаря за изчерпателния отговор

miksatora
Асистент
graphgraph
Отг:Компютърни програми за ССС 6 Години, 4 Месеци Карма: 0
Здравейте,колеги! Имам проблем с версията на програмата Profiler,която е на този сайт. След като я инсталирам и стартирам, ми изписва, че програмата е нестабилна и се прекратява. Може ли да помоля някой от вас да ми изпрати на адрес miksatora@abv.bg версия 2.0 на програмата или поне да ми каже къде бъркам и защо не мога да стартирам тази версия. Благодаря предварително!

Отиди най-отгореСтраница: 1
Модератори: vassil, segafredo, dark_half